18.05.2018

Po drugiej stronie globu

Wystawa prac wyjątkowego artysty - Shauna Tana!

Po drugiej stronie globu Po drugiej stronie globu

Po drugiej stronie globu" to zarówno wystawa, jak i towarzyszący jej katalog, prezentujące wydane w Polsce książki Shauna Tana - „Przybysza", „Opowieści z najdalszych przedmieść", „Czerwone drzewo", „Zgubę", "Króliki" (wszystkie znalazły się w tomie „Zgubione, znalezione”), „Regulamin na lato", „Cykadę" (premiera: czerwiec 2018) oraz "Opowieści z głębi miasta" (premiera: październik 2018).

 

Tytuł „Po drugiej stronie globu” nawiązuje oczywiście do miejsca, w którym Shaun Tan urodził się, wychował i tworzy – Australii. To tam powstają fascynujące opowieści i absolutnie niezwykłe ilustracje oraz obrazy im towarzyszące. Tana najczęściej nagradza się jako twórcę literatury dla dzieci i młodzieży, ale jego książki uwielbiają czytelnicy w każdym wieku, którzy w zależności od doświadczeń i dojrzałości potrafią odnaleźć w nich zupełnie inne rzeczy.

 

Choć Tan pracuje po drugiej stronie globu, to jego książki są bardzo uniwersalne i zrozumiałe na całym świecie. Niezależnie, czy łącząc słowa i surrealistyczne obrazy opowiada o międzyludzkich relacjach, stosunku człowieka do przyrody i zwierząt, poszukiwaniu nowego miejsca do życia, czy samotności to udaje mu się wzbudzić emocje czytającego, pobudzić jego wyobraźnię i skłonić do refleksji. Tę bardzo rzadką sztukę Tan opanował do perfekcji.