Arab przyszłości tom 1. Dzieciństwo na Bliskim Wschodzie (1978–1984)

Zobacz nasz Katalog

Autobiograficzny komiks Riada Sattoufa, w którym opowiada on o swoim dzieciństwie spędzonym w cieniu trzech dyktatorów – Mu'ammara al-Kadafiego, Hafiza al-Asada i własnego ojca.

scenariusz: Riad Sattouf

rysunki: Riad Sattouf

Arab przyszłości tom 1. Dzieciństwo na Bliskim Wschodzie (1978–1984) - Strony Arab przyszłości tom 1. Dzieciństwo na Bliskim Wschodzie (1978–1984) - Strony Arab przyszłości tom 1. Dzieciństwo na Bliskim Wschodzie (1978–1984) - Strony
Arab przyszłości tom 1. Dzieciństwo na Bliskim Wschodzie (1978–1984) - Okładka
Arab przyszłości tom 1. Dzieciństwo na Bliskim Wschodzie (1978–1984) - Okładka

„Arab przyszłości” to autobiograficzny komiks Riada Sattoufa, w którym opowiada on o swoim dzieciństwie spędzonym w cieniu trzech dyktatorów – Mu'ammara al-Kadafiego, Hafiza al-Asada i własnego ojca.
W pierwszym tomie udaje się Sattoufowi w fascynujący sposób uchwycić dziecięce spojrzenie na świat i gorączkę politycznego idealizmu. Autor wspomina wczesne lata spędzone zarówno na francuskiej wsi, w Libii Kadafiego i Syrii Asadów, niezależnie jednak od kraju zawsze pod dachem domu rządzonego przez ojca – Syryjczyka, zwolennika panarabizmu, który ciągnie rodzinę w pogoni za wspaniałym snem o wspólnym arabskim narodzie.
Riad, dziecko delikatne i bacznie obserwujące świat, podąża za swoimi wyjątkowo niedobranymi rodzicami. Matka to rozkochana w książkach francuska studentka, cicha i skromna w przeciwieństwie do rozgorączkowanego, krzykliwego ojca. Z Francji rodzina najpierw przenosi się do Libijskiej Republiki Arabskiej, a potem do syryjskiego Homs, by dołączyć do plemienia, z którego pochodzi ojciec Riada. Gdziekolwiek się jednak znajdują nieustannie wierzą, że raj jest tuż za rogiem. Nawet jeśli ciągle brakuje jedzenia, miejscowe dzieci zabijają psy dla zabawy, a zamykanie mieszkań jest zakazane. I tak pewnego dnia Sattoufowie zastają w swoim mieszkaniu zupełnie inną rodzinę, która właśnie się do nich wprowadziła, a jasnowłosy Riad, wieczny outsider, zostaje wyzwany od. Żydów. Na szczęście ojciec ma już nowy, jeszcze lepszy plan na przyszłość.
„Arab przyszłości” to prawdziwa historia pewnej ekscentrycznej rodziny, pokazująca zaskakujący, pełen niuansów i absurdów obraz Bliskiego Wschodu. Kipiący życiem i nie stroniący od czarnego humoru komiks to popis niesamowitego talentu Riada Sattoufa i dzieło, które już dziś porównuje się do „Mausa” Arta Spiegelmana i „Persepolis” Marjane Satrapi.

Cet ouvrage a bénéficié du soutien des Programmes d'aide a la publication de l'Institut français.
Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Institut français w ramach programów wsparcia wydawniczego.

Arab przyszłości tom 1. Dzieciństwo na Bliskim Wschodzie (1978–1984)

TŁUMACZENIE: Olga Mysłowska

FORMAT: 170 × 240 mm

OPRAWA: miękka

OBJĘTOŚĆ: 160 stron

DRUK: kolorowy

DATA WYDANIA: 2016-02-21

ISBN: 978-83-64858-29-1

WYDAWCA: kultura gniewu

WYDAWCA ORYGINAŁU: Allary Éditions

Zobacz inne komiksy tych autorów